Sanepid z Wejherowa zapewnia pomoc w rozpoznawaniu grzybów podczas sezonu grzybowego
Chociaż okres największej aktywności w zbiorze grzybów przypada na miesiące wrzesień i październik, obecnie już można zauważyć, że sezon grzybowy nabiera tempa. Z doświadczeń minionych lat wynika, że nie każdy miłośnik spacerów po lesie potrafi prawidłowo zidentyfikować grzyby, które zbiera. W tym miejscu pomocną dłoń wyciąga Sanepid z Wejherowa.
Grzyby cieszą się dużym uznaniem wśród wielu osób. Stały się integralną częścią naszej kuchni, przede wszystkim ze względu na swoje intensywne smaki i zapachy. Niestety, niektóre z gatunków grzybów mogą zawierać substancje, które są silnie toksyczne dla ludzi. Każdego roku wielu entuzjastów grzybobrania pada ofiarą konsumpcji toksycznych odmian tych organizmów.
Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwa identyfikacja jadalnych i trujących odmian, a także błędne przygotowanie potraw z niektórych gatunków jadalnych. Mimo ciągłych apeli i przypomnień, aby zbierać tylko te grzyby, co do których mamy absolutną pewność, pojawia się pytanie: co robić w przypadku wątpliwości?
— Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj. Przynieś grzyby do najbliższej jednostki stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie dyżurują grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bez żadnych opłat oceni, czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące – sugeruje Główny Inspektorat Sanitarny.