Czy wiesz czym oddychasz? Wielkie płuca zaintrygowały mieszkańców Rumi
W ostatnim czasie w Rumi stanęły „wielkie płuca”, które są częścią akcji pomiarowej. Dzięki realizowanej inicjatywie mieszkańcy miasta Rumia mogli przekonać się czym na co dzień oddychają.
Realizowana akcja miała na celu uświadomienie ludziom jakie szkodliwe zmiany dla środowiska mają nasze codzienne złe nawyki. Związane chociażby z użytkowanym źródłem paliwa, które jest wykorzystywane do ogrzewania domów w sezonie zimowym. „Wielkie płuca” służą do pomiaru składu powietrza, które wdychają mieszkańcy miasta. To niezwykle ciekawa inicjatywa, która daje dużo do myślenia.
Mobilne płuca powstały dzięki podjętej współpracy władz miasta Rumia wraz ze Stowarzyszeniem „Wejherowski Alarm Smogowy”. Natomiast instalacje płuc zrealizowała młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie wraz z członkami wspomnianego wyżej stowarzyszenia. Płuca postawione były na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.
Jak działają mobilne płuca?
W celu skonstruowania urządzenia wykorzystano podstawowe maszyny, które służą ludziom w codziennym życiu. Płuca są składową wentylatora, miernika, zwykłego wyświetlacza, a także przyczepy samochodowej. Ostatnim elementem robiącym największe wrażenie jest włóknina filtracyjna, która została ukształtowana na wzór ludzkich płuc. Sztuczne płuca imitują oddech. Jeśli w powietrzu znajdują się trujące pyły i inne cząsteczki wówczas zabarwiają się one na kolor szary.
Poza tym stworzono także sygnalizator świetlny, który informuje odbiorców o fakcie znaczącego naruszenia przyjętych norm pod kątem zanieczyszczenia powietrza. Urządzenie alarmujące posiada także funkcję dźwiękową. Urządzenie wywarło duże poruszenie pośród mieszkańców Rumi. Podkreślali, że dzięki przeprowadzonej akcji dużo uświadomili sobie na temat powietrza, ekologii i otaczającej nas natury. Mobilne płuca zostały już przewiezione do innego miasta. Były już w takich miejscowościach jak Wejherowo, Bolszewo, Gościcinie.