Etapy sprzedaży samochodu w skupie
Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na sprzedaż swojego samochodu wie, że nie jest to wcale łatwe zadanie. Często wymaga ono czasu, zaangażowania, a nawet pieniędzy. Mimo to nie ma się gwarancji, że oddanie auta do komisu lub szukanie kupca przez płatne ogłoszenie doprowadzi taką transakcje do końca. Dlatego warto zainteresować się ofertami firm, które zajmują się profesjonalnym skupem samochodów.
Jak działa skup aut?
Skup samochodów odkupuje pojazdy używane w praktycznie każdym stanie – zarówno nowe, jak i również poleasingowe, stare, powypadkowe, niesprawne, a nawet te po sprawach spadkowych. Warto przy tym pamiętać, że każdy skup aut zaoferuje cenę za samochód nieco niższą od tej rynkowej. Skup samochodów używanych musi zakupiony pojazd tak odsprzedać nowemu nabywcy, aby wygenerować zysk, który jest różnicą między ceną kupna, a ceną sprzedaży.
Jak wygląda pierwszy kontakt ze skupem?
Pierwszym etapem mającym na celu przybliżyć właściciela samochodu do sprzedaży pojazdu w skupie jest zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na stornie internetowej danej firmy. Dotyczą one zazwyczaj obszaru działań w zakresie skup samochodów, a także innych przydatnych danych, na przykład skupowanych roczników aut. Następnie potencjalny klient powinien skontaktować się ze skupem, czego może dokonać na kilka sposobów. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z formularza zgłoszenia sprzedaży online. W przypadku rozmowy telefonicznej pełna wycena pojazdu nie jest możliwa, przede wszystkim jeśli dotyczy mało popularnych i niszowych samochodów. W formularzu można szczegółowo opisać auto oraz załączyć jego zdjęcia, dzięki czemu skup aut może się wstępnie zapoznać ze stanem wizualnym oferowanego pojazdu, co ułatwia przeprowadzenie wstępnej wyceny. Jeżeli skup aut wyrazi zainteresowanie ofertą, najczęściej kontaktuje się z właścicielem pojazdu w celu umówienia spotkania.
Spotkanie i oględziny samochodu
Kolejny etap to spotkanie i oględziny. Pracownik skupu ocenia stan auta u klienta – w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy. Oględziny trwają zazwyczaj kilkanaście minut.
Główne etapy oględzin to:
- wzrokowe sprawdzeniu stanu wizualnego samochodu
- wykrycie i ocena przeszłych napraw blacharsko-lakierniczych
- sprawdzenie dokumentacji
- krótka jazda próbna i ogólna ocena stanu technicznego
Jeśli dojdzie do porozumienia odnośnie ceny, kolejnym krokiem jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Zazwyczaj taka procedura zabiera nie więcej niż 1 godzinę.
Zakończenie transakcji
Wraz z podpisaniem umowy sprzedający traci wszelkie prawa do samochodu. Z tego też względu, od razu po odebraniu auta przez skup dostaje on odpowiednią kwotę pieniędzy. Możliwe jest otrzymanie zapłaty zarówno w gotówce, jak i w formie przelewu bankowego. Jeśli chcemy otrzymać przelew na konto, zwykle jest on wykonywany natychmiastowo. Tak więc od razu po sprzedaży samochodu można rozpocząć poszukiwanie nowego auta.
Szukasz profesjonalnego skupu aut? Odwiedź https://zamienautonagotowke.pl/skup-aut-rumia/.