W mieście powstaną miododajne ogródki
To niezwykle ciekawa inicjatywa mająca na celu wsparcie życia pszczół w Rumi. Mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje propozycje dotyczące miejsca powstania ogródków.
Na zachodzie Europy miejskie strefy dla pszczół cieszą się dużą popularnością. Ogródki dla pszczół można spotkać na dachach budynków w Paryżu, Amsterdamie, czy też Berlinie. Już niedługo powstaną również w Rumi! Miasto otrzymało na ten cel 20 000 zł. To fantastyczna inicjatywa, która realizowana jest pod nazwą „Miasto miodem płynące – pszczoła też rumianin!”.
Pieniądze udało się pozyskać od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Projekt ma za zadanie wspierać pszczoły w ich codziennym bytowaniu. Z tego względu w mieście powstaną strefy miododajne. Dzięki pozyskanym środkom pieniężnym zrealizowane zostaną dwa ogródki kieszonkowe.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze z projektu? Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup kwiatów i ich zasadzenie w pasach zieleni lub ogrodach. Zostaną zakupione kwiaty, z których pszczoły pobierają nektar do produkcji miodu. Wybrane miejsca będą obfitować w lawendę, krzewuszkę, szałwię, lipę, kocimiętkę, brzozę, budleję Dawida. Pieniądze zostaną także przeznaczone na małą architekturę oraz materiały edukacyjne.
Bez pszczół zabraknie życia na ziemi
Od wielu lat ekolodzy biją na alarm z powodu masowo ginących pszczół na świecie. To bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ to dzięki tym niepozornym małym owadom na ziemi istnieje życie. Dzięki pszczołom mamy dorodne jabłka, śliwki, gruszki itd. Można wymienić cały asortyment roślin, które są zapylane przez pszczoły. Dzięki pszczołom otrzymujemy również miód, który używany jest jako produkt spożywczy, kosmetyk i bardzo zdrowy lek.
Pszczoły giną ze względu na szeroko stosowane trujące pestycydy, mające ochronić uprawy pól przed szkodnikami. Niestety stosowana chemia działa zabójczo na pszczoły, które zapylają kwiaty na pobliskich łąkach. Na pszczoły czyha wiele niebezpieczeństw w postaci chociażby chorób bakteryjnych. Jeśli na świecie zabraknie tych małych, dobroczynnych owadów z pewnością sytuacja przełoży się na kataklizm zdrowotny i ekologiczny.
Ze względu na niepokojące sygnały dotyczące sytuacji pszczół na świecie prowadzone są liczne akcje edukacyjne oraz mające wprowadzić umiarkowaną chemizację w rolnictwie. Realizowany projekt jest również jedną z propozycji mających na celu wsparcie pszczół. Mieszkańcy Rumi sami mogą zadecydować, gdzie należy postawić miododajne ogródki. Propozycje można przesyłać do 25 lutego na adres: [email protected].
Jestem zaskoczona, jak miasto przykłada się do ochrony środowiska naturalnego. Pszczoły są dla nas niezwykle istotne.